Kitap İncelemeleri: Köpek Kalbi – Mihail BULGAKOV


Masum köpek Şarik.. 
Kimsesiz bir sokak köpeği iken günün birinde şansı yaver gider ve kendine yaşayacak sıcak bir yuva bulur. Ya da o şansının yaver gittiğini düşünür. Sokaklarda bir başına yaşarken bir gün bir adam ona sıcacık bir ev, karnı doysun diye de mamalar verir. O zannetti ki iyilik olsun diye. Fakat işler onun düşündüğü gibi gitmez ve onun sıcak yuva sevinci akılları allak bullak edecek bir şekilde son bulur…

Yazarın o günün şartlarındaki Rusya ile ilgili mizahi eleştirisini, son derece keyifli bir o kadar da sürükleyici bir heyecanla okuyoruz Köpek Kalbinde. Kitaptaki her bir karakter dönemin kişilerini betimler nitelikte. İnce bir zeka ürünü. Yaşanan olaylar dikkatli okunduğunda ve biraz da Rus Devrimi bilgisiyle bakıldığında o hicivsel anlatım son derece başarılı bir şekilde okuruna geçiyor.

Bulgakov genel itibariyle sade bir dil ile, okuruna yormadan yazan bir yazar. Bu nedenle dili bakımından herkese hitap edebilecek eserler ortaya koymuş. Köpek Kalbi de kendini hızlı okutan, yer yer güldüren fakat fazlaca düşündüren eserlerinden bir tanesi.

Kitabın son cümlesini bitirdiğinizde bir sonraki kitabı için sabırsızlanacağınıza eminim : )

Yorumlar