Kitap İncelemeleri:Genç Bir Doktorun Anıları – Mihail BULGAKOV


Tıp eğitimini bitirdikten hemen sonra henüz doktorlukta tecrübesi olmayan yeni mezun bir doktorun, taşraya göreve gönderilmesi ardından başından geçen çok zorlu fakat bir o kadar da muhteşem deneyimlerle dolu anılarını okuduğumuz güzel bir Bulgakov eseri, Genç Bir Doktorun Anıları.

Kitap dokuz ayrı bölümden oluşuyor ve her bir bölümde tecrübe ettiği farklı vakaları ve tanıştığı birbirinden ilginç hastaları okuyoruz. Kendisi de doktor olan yazar, tüm bu hastalık ve tedavi süreçlerini son derece ustalıkla anlatmış, inandırıcılığını oldukça fazla okura geçirmiştir ki mesleğinde başından geçen olayları kurguya yedirerek anlatmış olması yüksek ihtimal. O kadar ki tüm o ameliyatlara girmiş, acı çeken hastaların gözlerinde o acıyı görmüş, doktorun içinde bulunduğu çaresizliği tüm hücrelerinizde hissetmiş olduğunuzu göreceksiniz okurken.

Oldukça sade bir dil kullanılan ve herkesin rahatlıkla, çok kısa sürede okuyabileceği bir modern klasik. Olaylar okudukça sizi içine çeken, sürükleyici bir şekilde ilerliyor. Mekân tasvirleri ve karakter analizleri de son derece kolay anlaşılır ve okuru hikâyeye bağlayacak şekilde yapılmış. İlk kez Bulgakov okuyacaklar için fikrimce en doğru eseri.

🎥 Okuduktan hemen sonra kitaptan uyarlanan “A Young Doctor's Notebook” adlı diziyi de izleyebilirsiniz.

Yorumlar