Kitap İncelemeleri: Yolpalas Cinayeti / Halide Edip Adıvar

Halide Edip’in çok popüler olmayan eserlerinden biri olan Yolpalas Cinayeti, yazıldığı dönemin sınıf ayrımlarını ve kültür çatışmalarını konu edinmiş bir eser.
Şişli’de Yolpalas adında bir konakta işlenmiş olan bir cinayet ve sonrasındaki olayların işlenmesini konu edinmiş. Romanda bir çok karakter yer alıyor, okurken kendimi eski konak dizilerini izliyor gibi hissettiğim oldu 😃


Sacide, fakir bir ailenin kızı. Yolpalasın sahibi zengin ve tanınmış Murat Bey ile evlenir. Sacide’nin bu evlilikten sonra ailesine ve geçmişine karşı tavırları tamamen değişir. Son derece ukala ve sonradan görme bir kadın haline gelir. Herkesi hor görmeye, küçük düşürmeye ve aşağılamaya başlar. Şişli sosyetesi tarafından görgüsüzlüğü alay konusu olsa da Sacide küstahlıklarıyla bunun da önüne geçer, çevresindeki erkekleri gözdesi haline gelir. Murat ve Sacide’nin Bülent adında bir çocukları olur ve tabii ki Sacide’nin annelik yapmamasından dolayı işe bir dadı alınır, Akkız. Bu kız köyde yaşamış kaz çobanlığı yapan bir ailenin kızıdır. Akkız, Sacide’nin aksine Bülenti çok sever ve sahiplenir korur kollar.
Mükerrem, evin hadsiz ve ukala şoförü. Tavırları zamanla Akkız’ı rahatsız eder. Mükerrem’in bu rahatsız edici tavırları sonunun cinayetle bitmesine neden olur.
İşte bu romanda Mükerrem’in neden cinayete kurban gittiğini, katilin neden ona bunu yaptığını öğreneceksiniz. Klasik cinayet romanlarının aksine “katil kim” gibi bir klişenin peşine düşülmüş, gereksiz uzatılmış bir olay örgüsünün içine girmemiş olacaksınız. Okurken duygu değişimleri yaşatacak, kime hak verip kime üzüleceğinize şaşırtacak sizi.
Polisiye romanları sevmiyorsanız bir de bu esere şans verin derim. Dili günümüz Türkçe’sine göre sadeleştirilmiş ve eski kelimeler özgünleştirilmiş, dipnotlarla zenginleştirilmiş. Eminim bu cinai romanın tarzını çok seveceksiniz.
🤞🏼Eğer okuyup da sevdiyseniz yoruma fikirlerinizi bırakabilirsiniz 😉
Keyifli okumalar💫
🌟5/5🌟

Yorumlar