Kitap İncelemeleri: Prens / Niccolo Machiavelli

Politik bir kitap olan Prens, başlarda sanki tarih ders kitabı okuyormuşum hissi verse de konular ilerledikçe dikkatimi çekmeyi başardı. İtalya’nın içinde bulunduğu kaos zamanlarını konu alan kitapta Machiavelli, İtalya’nın bu durumdan kurtulmak için zor zamanlarını ne şekilde atlatması hangi yolları izlemesi ne gibi taktikler uygulaması gerektiğini yazmıştır.
Machiavelli, zamanın hükümdarları, prensleri, kralları üzerinden örnekler vererek, savaşlarda hangi taktikleri izlediklerini bu stratejiler sonunda kimin doğru kimin yanlış olduğunu farklı bölümler ve konu başlıkları halinde yazarak anlaşılır şekilde açıklamış.
Prens, her ne kadar siyasi bir eser olsa da iş hayatınızda, okul sürecinizde ya da gündelik hayatınızda size yol gösterici olabilecek bir kitap. Okurken kendinize notlar alabileceğiniz son derece yararlı anekdotlar yer alıyor kitapta. Tarihsel süreç okurken sizi biraz sıksa da yarıda bırakmadan bitirmenizde fayda var. Keyifli okumalar😌
-Kitaptan Alıntı-
“Deniz yarıldı, bir bulut size yolunuzda rehberlik etti, taştan su fışkırdı, gökten ekmek yağdı. Her şey sizin yüceliğinizle yekvücut oluyor. Kalanı yapmak da size düşüyor. Tanrı özgür irademizi ve şandan payımıza düşeni almamak için her şeyi tek başına yapmak istemez.”

Keyifli Okumalar.
🌟4/5🌟

Yorumlar