Tırnak Bakım Rutinim - Evde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılmalı ?


Merhabalar :)
Bir kaç gündür yazılara ara vermiştim üzerimde bir halsizlik kırgınlık vardı, geri dönüşüm tırnak bakımıyla olsun istedim 😉
Evet şimdi biraz evde nasıl tırnaklarımıza bakım yaparız ondan konuşalım. Ben bugüne kadar bir kez bile kuaföre maniküre pediküre gitmedim, gitmeyi de düşünmüyorum. Çünkü en çok korktuğum şey enfeksiyon ve tırnaklar enfeksiyonu en çabuk vücuda alan hassas yerler. Bu sebeple yıllardır araştırıp deneyerek evde kendi tırnak bakımımı kendim yapıyorum. Kuaförde oje bile sürdürmüyorum o derece 😅


Öncelikle tırnakları güçsüz, çabuk kırılan yada üstleri soyulan bir türlü uzatamıyorum diyenlerle başlayalım. Tabi ki limon mucizesi ✌
Benim de tırnaklarım çok önceleri sürekli uçlarından, kenarlarından kırılıyordu bir türlü istediğim gibi uzatamıyordum. Eğer böyle bir probleminiz varsa her akşam ılık (sıcağa çok yakın olmasın) suyun içine sıkın limonu ellerinizi 10-15 dakika bekletin içinde. Suyun içine biraz da zeytinyağı damlatabilirsiniz.
Suyun içine sıktığınız limonu çöpe atmayın kenarda bekletin. Tırnaklarınızı sudan çıkardıktan sonra limonun posasının içinde tırnaklarınızı ovalayın.
Hem sertleşecek hem de tırnaklarınızda sarılık varsa içindeki asit sayesinde o sarılıkları da yok edecek. Zeytinyağı sayesinde de hem tırnaklarınız güçlenecek hem tırnak etleriniz yumuşamış olacak.

Bunun dışında her gece düzenli olarak badem yağı, limon ve zeytinyağını karıştırıp tırnaklarınıza masaj yaparak sürün, ardından elinize pamuklu bir eldiven ya da çorap takıp yatın. Sabah kalktığınızda tırnaklarınızdaki parlaklığı ve güçlenmeyi göreceksiniz. Ayrıca tırnak etlerinize, tırnaklarınıze ve ellerinize hindistan cevizi yağı ya da kremiyle de masaj yaparak nem, güç,parlaklık ve yumuşaklık sağlayabilirsiniz. Bunlara ek olarak da Kalyon'un tırnak eti güçlendirici yağını öneriyorum denemeyenler deneyebilirler o da şahane işe yarıyor. Tırnaklarım uzamıyor çabuk uzasın diyenler de kalyonu deneyebilir ayrıca sürekli elleri soğuk su ile yıkamak ta tırnakları uzatır ;)


Bunlar tırnaklarınıza uygulayacağınız tırnak maskeleriydi. Peki manikür-pedikür nasıl olacak ?
O da şöyle olacak;

1-İlk olarak kendinize ılık bir su hazırlayacaksınız. Ben içine limon ve biraz da zeytinyağı koyarak hazırlıyorum. Dilerseniz badem yağı da koyabilirsiniz. Şampuan ya da sabun koyanlarda var ama ben pek
kimyasal koymaktan yana değilim. Limon candır 👍😇

2-Tırnakları suda 15 dakika civarında bekletin daha sonra çıkarıp tırnak etlerinizi bir manikür çubuğuyla yada kulak çöpüyle ittirin. Benim çok fazla tırnak eti problemim yok o yüzden onlarla çok oynamama gerek kalmıyor. Ben kesinlikle kütiküllerinizi kesmenizi tavsiye etmem çünkü onları kesmek demek mikroplara davetiye çıkarmak demektir aman diyim. Bunun yerine size kütikül giderici ürünleri kullanmanızı tavsiye ederim. Hatta ürün önerin nedir diye soracak olursanız "Sally Hansen Kütikül Giderici" derim. Tırnak etleriniz çok fazlaysa bu ürünü alın sürün daha sonra tırnak etlerinizi çubukla ittirin soğuk suyla yıkayın tamamdır.

3-Sırada tabi ki olmazsa olmaz törpü işlemi var. Benim iki adet törpüm var. Biri kalın cam törpü diğeri de ince metal törpü. İnce metal törpüyü tırnakların kenarlarını daha iyi şekillendirmek ve kaldırmak için kullanıyorum batmaları engellemek için. Cam törpü de kırılmasını önlemek için kullanıyorum çünkü metal törpüyü tırnak uçlarına sürmek kırılmalara yol açabiliyor. Ayrıca törpüyü tek tarafa doğru yapmanız gerekiyor ki uzarken kırılmasınlar.

4-Ve mutlu son, ellerinize ve ayaklarınıza nemlendirici bir krem sürüp iyice yedirdikten sonra manikür pedikürünüz bitti. Şimdi istediğiniz ojeyi sürebilirsiniz :)

Oje sürmekle ilgili de şöyle bir şey söylemek istiyorum. Ojeyi sürdükten sonra en fazla iki gün bekletin tırnaklarınızda, günlerce o ojeyle gezmeyin tembellik etmeyin silin. Ve sildikten sonra bakımınızı yapın yine bir iki gün bekleyin hava alsın tırnaklarınız. Aksi takdirde hem sararmaya hem de kurumaya başlar tırnaklarınız. Ayrıca çantanızdan, çalışma masanızdan, baş ucunuzdaki komodinden yani elinizin altından el kreminizi eksik etmeyin sürekli ellerinizi nemlendirin bu sayede tırnaklarınızda güçlenir parlak canlanır :)
İşte evde tırnak bakımı yapmak bu kadar kolay ve düşük maliyetli, üstelik tertemiz. Ama ben tırnak bakımını kızlar diye sınırlamak istemiyorum bütün bunları erkeklerin de yapmasından yanayım. Eller kadın erkek fark etmez hepimizde bakımlı olmalı. Net ✌😅

Şimdilik görüşmek dileğiyle diyorum,
sağlıklı, bakımlı kalın 💙💙

Yorumlar