Termal Su Spreyleri Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?Bugün sizlere Allah'ın lütfu bir üründen bahsetmek istiyorum. Her işinize yarayan, her derdinize deva olan bir şey düşünün şimdi. İşte o termal su, küçücük bir şişenin içinden bir sürü mucize çıkıyor :)
Evet termal su hepimizin bildiği doğal kaynak termal suyu. Ama onun kadar kötü kokmayanı aslında hiç kokmayanı. Bu termal suların üç markası var: Avene, Vichy ve La Roche Posay. Ben sizlere kullandığım La roche termal sudan bahsedeceğim.
Termal suların asıl görevi kuru cildinizi nemlendirmek. Eğer cilt tipiniz kuruysa bu suyu yanınızdan eksik etmemelisiniz. Peki diğer  ciltlere uygun mu evet uygun. Tüm cilt tipleri kullanabilir. Zaten cildiniz kuru da olsa yağlı da olsa mutlaka gün içinde nemlendirmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Termal suları gün içinde yüzünüzde kuruluk hissettiğinizde sıkıyorsunuz ohh sonrası ferahlık ve nem :)

Yüzünüzde bir ağırlık bir kirlilik hissettiğiniz zamanlarda da sıkıyorsunuz ve sanki yüzünüzü yıkamış gibi bir temizlenme hissediyorsunuz. E buna ne gerek var gider yıkarım diyenler olacak tabi ki yıkarsınız ama yüzünde makyaj olanlar napsın? İşte bu termal sular yüzünüzde makyaj varken de kullanılıyor ve hiçbir şekilde makyajınızı bozmuyor. 

Sabahları yüzünüzü yıkadıktan hemen sonra termal suyu sıkıp yüzünüzü nemlendirin ve sonrasında makyajınızı yapın. Hem cildinizi nemlendirdiği için hem de makyajınızı sabitlemeye yaradığı için daha güzel bir sonuç alacaksınız. Ve makyaj bittikten sonra da uzaktan şöyle bir yüzünüze sıkın o su fazla pudrayı fondöteni alıp götürecek böylece daha doğal görünümlü bir makyaja sahip olacaksınız. Makyaj yapacağınız fırça ve süngerinizi de bu suyla ıslatıp makyajınızı yaparsanız daha kalıcı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca kirlenen fırça ve süngerlerinizi de hiçbir kimyasal kullanmaya gerek kalmadan bu suyla yıkayabilirsiniz.

Sivilceye ve akneye yatkın bir cilde sahipseniz termal suların ciltteki kiri atması sayesinde gözenekleriniz temizlenecek, sivilce ve akne oluşumunuz da zamanla azalacaktır. Özellikle sivilce tedavisi görüyorsanız kuruyan cildiniz için de nem sağlamış olacaksınız.

Gece yatarken yıkayıp iyice temizleyip makyajdan arındırdığınız yüzünüze sıkıp yatarsanız içerisindeki mineraller sayesinde cilt ve hücre yenilenmesine de faydası olacaktır. Ve sabah uyandığınızda yüzünüz kuru değil yumuşacık olmuş olacak.

Yaz tatilinde cildiniz güneşte fazla mı hassaslaştı ? Ya da gereğinden fazla mı yandınız ? O zaman hemen bir fıs termal suyu sıkıyorsunuz ve yatıştırıcı etkisi sayesinde acınızı azaltıp rahat ediyorsunuz. Lazere gidiyorsanız eğer ertesi gün hassasiyetini de termal su sayesinde azaltabilirsiniz. Aynı şekilde ağda yaptıktan sonra biraz bekleyip sıkarsanız yine o ağdanın ağrısını yatıştırmış olacaksınız. Erkekler de tıraş sonrası kullanıp ciltlerini ferahlatıp rahatlatabilirler.

Bir kaç yerde termal sular gerekli değil onun yerine maden suyu da kullanabilirsiniz gibi şeyler okudum, duydum. Bence bu kesinlikle yanlış bir düşünce. Maden suyu asit içeren bir su ve o asitin cildinize vereceği zararları siz düşünün. Termal sular nemlendirmeye yarıyor maden suyu sürdüğünüz yeri kupkuru yapar kıyas bile kabul etmez. Alın bu termal suların küçük boylarından atın çantanıza küçük şişe fiyatı 10-12 lira civarında, büyükleri de 25-30 lira. Terledikçe, yoruldukça, hassasiyet hissettikçe sıkın rahatlayın. Aman diyim maden suyu sürmeyin yüzünüze.


Yazının başında da dediğim gibi La roche dışında iki marka daha var ama ben bundan memnun kaldığım için onları deneme gereği duymadım o sebeple yorum yapamam. Ama termal su yani içeriği ne kadar değişebilir almayı düşünürseniz içeriğine bakarsınız farklı bir şey yoksa alırsınız.
Ben yaklaşık 2-3 sene önce tanıştım La Roche termal suyla ve o zamandan beri çok memnunum, hiç bir şekilde şikayetim olmadı. Günde kaç kez kullanabilirim diye bir sıkıntı da yok istediğim zaman sıkabiliyorum çünkü doğal. Bazen evde otururken bile sıkıp kendimi rahatlattığım oluyor. Özellikle yazın sıcaklarından çok bunalanlar için bire bir mutlaka alın diyorum :)

Umarım faydası olur sizlere de,
görüşmek dileğiyle 😘


Yorumlar