Kozmetik Ürünlerinde Dikkat Etmemiz Gereken Zararlı Maddeler

Selamlar,
Bugün son zamanlarda sıkça duymaya başladığımız, haberlere bile konu olan bir konu ile ilgili yazmak istedim. Aslında çoğumuzun bildiği, dikkat etmeye çalıştığı fakat yine de çoğu zaman göz ardı ettiğimiz bir şey bu. Kozmetik ve bakım ürünlerindeki zararlı maddeler.
Sadece makyaj malzemelerinde değil, bebek ürünlerinde de sıklıkla karşımıza çıkan bu kimyasallar ile ilgili biraz araştırma yaptım ve sizlerle de bulduklarımı paylaşmak istedim. Şimdi sırayla maddeler halinde incelemeye başlayalım.PARABEN
Evet ilk madde tabii ki paraben. Hepimizin dilinde bir parabendir dolanıp gidiyor. Bazılarımız bilerek bazılarımız da kulaktan dolma az çok biliyor parabenin iyi bir şey olmadığını. Peki nedir bu paraben, neden zararlıdır ?
Paraben, kullandığımız kozmetik ürünlerinin kullanım ve raf ömrünü uzatmak için kullanılan koruyucu kimyasal bir maddedir. Ürünlerde bakteri ve mantar oluşumunu önlemeye yaradığı bilinen bu düşük maliyetli koruyucunun, meme kanserine de yol açtığı bilinen bilimsel bir gerçek. Maalesef parabensiz ürün bulmak neredeyse çok zor ama biraz araştırıldığında çoğu markada paraben kullanılmadığını da göreceksiniz. Alacağınız ürünlerin arka ambalajına baktığınızda methylparaben, ethylparaben, buthylparaben veya benzylparaben gibi ibarelere rastladıysanız bilin ki o üründe paraben mevcut. Parabenlerin bize ne gibi zararları var diye soracak olursanız da, ciltte sürüldüğü yerde tahriş, egzama ve alerjik reaksiyonlar gözlemlersiniz. Ayrıca sadece cilt üstünde kalmaz, cilt altına inerek oradan kanımıza ve hatta idrarımıza kadar karışıp bizi zehirleyebilirler. Parabeni aynı zamanda kullandığınız ilaçlarda ve bazı gıda ürünlerinde de görebilirsiniz. SLS (Sodyum Laureth Sülfat)
Kendilerine kısaca sodyum tuzu diyebiliriz. Bu kimyasal çok fazla köpük yaratmak yetkisine sahip ki zaten kullanma amaçları da bu. Diş macunlarından şampuanlara, yüz temizleyicilerden duş jellerine, akne ilaçlarından tıraş köpüklerine kadar aklınıza gelebilecek her türlü köpüren üründe kullanılan bir kimyasal. Sanayilerde temizlik maddesi olarak kullanılan bu ucuz maliyetli madde aslında deterjan maddesidir. Makyaj malzemelerinin bazılarında da karşınıza çıkabilir. Sls kullanıldığında tahriş edici özelliklerde bir maddedir. Özellikle şampuanlarda  sıkça karşımıza çıktığından, içinde sls bulunan bir şampuanınız varsa çok fazla saçınızda tutmadan hemen durulamanız gerekmektedir. Aksi halde sodyum laureth sulfat kafa derinizden vücudunuza tehlikeli bir geçiş yapar. Bu nedenle aldığınız ürünlerin mutlaka arkasına dikkat edin, SLS ibaresi görürseniz uzak durmaya çalışın.FTALAT
Ftalatlar, sert plastiklere esneklik kazandırmaya yarayan kimyasal bir maddedir. Kayganlaştırıcı, yumuşatıcı ve koku kalıcılığı gibi özellikleri vardır.Oje, parfüm, losyon, saç spreyleri, deterjanlar hatta yeni aldığınız arabanızın kokusu. Aklınıza gelebilecek her türlü kokulu ürünün içinde maalesef ftalat bulunuyor. Bu ürünlerle vücudumuza temas eden ftalat kadınlarda meme kanserine, erkeklerde kısırlığa ve ergenlik çağındaki genç kızlarda göğüs gelişiminde bozukluğa neden olur. Aldığınız ürünlere çocuklarınızın oyuncaklarına ftalat karıştırılıp karıştırılmadığını anlamak için ambalajların arkasını kontrol etmeden kesinlikle almayın.


SENTETİK RENKLENDİRİCİLER 
Kozmetik malzemelerde bizi en çok çeken şeylerden biri de onların rengarenk olmalarıdır. Peki bu renkli ürünler sağlıklı mı ? Tabii ki değil çünkü bazılarının içinde renklendirici kimyasallar yer almakta. Kozmetik ve gıda ürünlerini satın alırken mutlaka içerisinde bulunanları kontrol ederek almalıyız. Aksi takdirde bu renklendiricilerin de başta kanser olmak üzere vücudumuza birçok zararı olacaktır. Petrol ve petrol türevlerinden elde edilen bu renklendiricileri anlamak için alacağınız ürünlerin arkasına bakacaksınız ve  FD&C, D&C ibarelerini görünce uzak duracaksınız.PARFÜM
Parfümü veya parfümlü ürünleri sevmeyenimiz var mı yoktur tabi ki. Güzel kokmak için kullandığımız parfümler, güzel koktuğu için tercih ettiğimiz parfümlü kozmetikler de bize son derece büyük zararlar veriyor. Ama bu demek değil ki parfümden vazgeçelim, geçmeyelim. Doğal yağlardan oluşan parfüm ve türevlerini almaya dikkat etmemiz gerekir. Doğal yağlardan değil de yapay kokulardan oluşan bu ürünleri kullanmak solunum yolu problemlerine ve cilt alerjilerine yol açıyor maalesef. Bu nedenle parfümlü ürünler alırken son derece dikkatli olmalı, bildiğimiz markalardan sırf diğerleri ucuz diye vazgeçmemeliyiz. Bilhassa hassas ciltli kişiler daha fazla dikkatli olmalılar. Bebeklerinize alacağınız ıslak mendillerin de parfümsüz olmalarına özen göstermelisiniz. 

Yorumlar